Certyfikat SSL – dlaczego warto?

Certyfikat SSL

Jeśli stoisz przed przejściem działania swojej strony na bezpieczne połączenie, lub sposób który stosujesz nie działa w pełni, zachęcamy do zapoznania się z tym poradnikiem. O certyfikacie SSL bywało już głośno, a mimo tego wciąż nie wszyscy wiedzą czym tak naprawdę jest i za co odpowiada.

Czym jest certyfikat SSL?

Na początku wyjaśnijmy co będziemy rozumieli jako certyfikaty SSL. Nazwa omawianych certyfikatów wywodzi się od anglojęzycznych słów Secure Socket Layer, których połączenie zostało wprowadzone już w 1994 roku przez firmę Netscape. Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane między witryną internetową i pocztą elektroniczną, a użytkownikiem. Certyfikaty SSL można podzielić na darmowe i płatne.

Możemy wyróżnić 3 podstawowe typy certyfikatów:

 • DV (Domain Validation)
 • OV (Organization Validation)
 • EV (Extended Validation)

Dlaczego certyfikat SSL jest taki ważny?

Odpowiedź jest prosta. Od lipca 2018 roku wszystkie strony, które nie posiadają certyfikatu SSL zostaną oznaczone w Chrome jako “niezabezpieczone”.

Decydując się na założenie własnej strony internetowej – prywatnej lub firmowej musimy wybrać hosting, domenę i podjąć decyzje dotyczące wielu innych rzeczy związanych z jej uruchomieniem. Również zachowanie możliwie najwyższego bezpieczeństwa użytkowników stron internetowych jeszcze nigdy nie było tak istotne, jak obecnie. Certyfikat SSL to gwarancja bezpieczeństwa w Internecie. Certyfikat SSL gwarantuje, że zakupy w Internecie będą bezpieczne a przeprowadzana transakcja nie zostanie przechwycona przez osoby trzecie. Jest to niezwykle istotne w przypadku stron, na których podawane są dane poufne takie jak dane personalne (adresy, NIP, telefon, numer konta, hasła dostępowe do profilu itp.). Dzięki swojej skuteczności oraz prostej obsłudze certyfikat SSL bardzo szybko znalazł zastosowanie zwłaszcza przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych oraz w systemach płatności online. Zatem w certyfikat SSL powinna być wyposażona każda strona www, na której dokonuje się płatności lub która wymaga podania danych osobowych.

Organizacje chcące korzystać z protokołu SSL muszą zakupić odpowiedni certyfikat. Niektóre witryny lub konfiguracje serwerów wymagają określonego typu certyfikatu SSL. W przeciwnym wypadku przeglądarka będzie informować użytkownika, że strona jest niebezpieczna lub potencjalnie niebezpieczna.

Na wybór certyfikatu SSL może mieć wpływ:

 • długość procesu weryfikacji podmiotu wnioskującego o wydanie certyfikatu,
 • cena wybranego certyfikatu SSL,
 • ilość adresów WWW jakie mają być objęte szyfrowaniem SSL

Zalety stosowania certyfikatów SSL:

 • zapewnienie użytkownikom prywatności,
 • gwarancja autentyczności,
 • poczucie komfortu podczas surfowania i zadowolenie klientów,
 • prestiż firmy,
 • relatywnie niski koszt,
 • poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania

Skąd klienci będą wiedzieć, że mój serwis internetowy jest bezpieczny?

podczas połączenia z Państwa stroną WWW w jej adresie będzie znajdował się przedrostek „https://”, np. „https://twojadomena.pl” ikona klucza lub kłódki na pasku stanu przeglądarki wskazują, że witryna internetowa jest bezpieczna.

Skąd pozyskać certyfikat SSL? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą certyfikatów SSL. A w przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z nami.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom będziecie mogli Państwo wybrać dla siebie najlepszy certyfikat SSL – ponieważ dokonacie tego świadomie. W dzisiejszych czasach kiedy codziennie dokonujemy setek transakcji z podawaniem swoich danych w sieci jest to niezwykle ważne, aby robić to w bezpieczny sposób.