Jak ogólnie funkcjonuje i na czym polega istota Sieci VPN?

VPN

VPN ─ prawie wszystko, co robisz, zostaje zawsze po stronie okna Twojej przeglądarki internetowej. Rozwiązanie to jest lepsze niż tryb Incognito, np. dostępny w Google Chrome. Wyobraź sobie taką rzecz, jesteś w hotelu, prawda? A więc wszystko, co czynisz w pokoju hotelowym: oglądanie TV, czytanie prasy, korzystanie z telefonu i komputera, rozmowa, kąpiel w łazience albo osobista rozmowa z kimś. Waśnie to wszystko chcesz, aby pozostało to w sferze domeny Twojej prywatności, najlepiej w obszarze wynajętego pokoju. Tak właściwie oraz w wielkim skrócie działa na co dzień Sieć VPN.

Istota technologii VPN – na czym ona polega?

VPN – co to takiego?

VPN (wirtualna sieć prywatna) to bezpieczne, szyfrowane połączenia. Sieć VPN (z ang.: Virtual Private Network). Jeżeli komuś na tym zależy, wówczas to może bez większego problemu podążać prosto Twoimi śladami w Internecie. Krok po kroku, po internetowych, cyfrowych ścieżkach. Albowiem zawsze prowadzą one do odwiedzanych przez Ciebie miejsc, jakimi są konkretne strony www. Najczęściej w takich momentach, sam intruz, innymi słowy taki ”ciekawski podglądacz”, ma możliwość obejrzenia Twojej ostatniej aktywność w Sieci. Przykładowo może on sprawdzić: kim w ogóle jesteś oraz gdzie pojawiasz się najczęściej.

Czas na konkrety – w jaki sposób funkcjonuje sieć VPN?

Sieć VPN ma za zadanie nie dopuścić do takich rzeczy, ma to uniemożliwić, ciekawskiej osobie ─ podglądanie Ciebie. Samo VPN działa niczym ”czapka niewidka”— zapewnia Ci anonimowość.

Najprościej można to zobrazować w taki sposób:
Sieć VPN tworzy bezpieczne połączenie, jednoczenie przekierowując cały ruch wewn. przez wyspecjalizowane serwery, ukrywając Twoją bieżącą aktywność w sieci. Dokonuje za pomocą tzw. ”tunelowania”. Jeżeli chcesz spokojnie sobie spacerować po cyberprzestrzeni niezauważony przez nikogo, wtedy koniecznie włącz VPN, nim nawiążesz połączenie z Internetem.

Od momentu uruchomienia Sieci internetowej VPN Twoje połączenie nastąpi poprzez zabezpieczony, a co istotne – szyfrowany tunel. Finalnie Twoja lokalizacja będzie silnie zakamuflowana (zamaskowana), jak i prawdziwy adres IP, a także ściśle chroniony. Rozwiązanie to stanowi nie tylko doskonały sposób na przeglądanie zawartości stron zabezpieczonych blokadą regionalną, ale również jest to pewna ochrona podczas korzystania z darmowych, publicznych hotspotów Wi-Fi.

Co m.in daje wdrożenie VPN?

– Umożliwia zamianę rzucającego się w oczy ”przysłowiowego klucza od pokoju hotelowego”, w niewidzialną rzecz, czyli chodzi tutaj o kompletne zaszyfrowanie Twoich cennych danych oraz zastosowanie fałszywego (czyli dokonanie podmiany) adres IP.

– Te i inne sztuczki, VPN gwarantuje Ci do 100 proc. bezpieczeństwa, jakże i bezcennej prywatności

– Sieci internetowej VPN szyfrują wszystko, co robisz online — wszystko, co wysyłasz i dostajesz. Jeśli korzystasz z Internetu tylko za pośrednictwem bramy VPN, pokazywanym źródłem połączenia jest jeden z wielu routerów VPN, a nie Twój router.

Jakie są rodzaje sieci VPN?

Ponadto wyróżnia się dwa podtypy sieci VPN:

Sieć VPN typu Remote-Access:
To inaczej całkowicie zdalny dostęp do sieci. Również określa się ją na przemian stosowaną nazwą VPDN (z ang.: Virtual Private Dial-up Network). Sieć tego rodzaju łączy w sobie możliwość: podłączenia każdego jej użytkownika do sieci lokalnej. Jest ona przydatna oraz bardzo praktyczna dla przedsiębiorców mających zdalnych, a także często przemieszczających się ‘’mobilnych pracowników’’.

Site to site (sieć do sieci):
Aktualnie stosowane techniki skomplikowane szyfrowania danych oraz reszty infrastruktury logicznej IT umożliwia osiągniecie─ względnie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
Przykładowo dotyczy to firmy mającej na wyposażeniu dedykowany sprzęt, połączyć wiele swoich rozproszonych tzw. mikro bądź też prywatnych mniejszych rozmiarów sieci lokalnych za pośrednictwem jednej, ale za to już publicznej sieci.

Ten typ VPN rozróżnia się także na dwa podtypy:

Typ I: Oparty na tzw. intranecie oraz na ekstranecie. Na sieć VPN takiego typu mówimy, określamy ją zazwyczaj wówczas, gdy np. Ty jako przedsiębiorca masz w firmie zainstalowane centralę oraz jeden albo kilka punktów zdalnych, które chcesz połączyć w jeden wielki punkt dostępu do sieci, czyli sieć ze wsparciem dla lokalnego punktu zdalnego.

Typ II: Jednakże dostęp Sieci internetowej VPN drugiego typu, ma miejsce z wykorzystaniem tzw. ”ekstranetu”.
A także wtedy, kiedy Twoje przedsiębiorstwo zachowuje silne powiązania, np. ze swoim podwykonawcą, klientem lub innym przedsiębiorstwem, czy partnerem biznesowym typu kontrahent.
Dzięki takiemu odpowiedniemu zabezpieczonemu połączeniu sieci lokalnych obydwu spółek te same przedsiębiorstwa mogą pracować we współdzielonym dla siebie obszarze (środowisku).

Uwaga!:
Nie mniej jednak nieważne, jaki typ VPN-u zostanie wybrany, ważne są tutaj jednocześnie mechanizmy zabezpieczające dane. Jedną z takich metod jest ”zapora firewall” (zapora przeciwogniowa), która stanowi rodzaj skuteczne przegrody pomiędzy siecią prywatną a Internetem zewnętrznym. Innym sposobem jest też przykładowo silne szyfrowanie firmowych plików z danymi etc.

Jakie możliwości stwarza użytkownikom sieć VPN?

1. Przede wszystkim Sieć VPN zapewnia pełną i kompleksową dozę anonimowość online bez potrzeby używania sieci TOR (z ang. The Onion Router), inaczej jest to wirtualna sieć komputerowa implementująca (stosująca) tzw. trasowanie cebulowe drugiej generacji (2End generation). Sieć TOR stale i zawsze przekazuje Twoje połączenie internetowe w ogólnie rozproszonej postaci do grup pozostałych sieci łączących się z Twoim adresem IP.

2. W taki oto sposób, wszystkie Twoje działania w Internecie podlegają ciągłemu ruchowi, a co więcej, nie możesz ich sam osobiście śledzić na bieżąco. Natomiast, jeżeli chodzi o Sieć VPN, to ona nie używa wcale tego protokołu TOR.

3. Między innymi z tego powodu ─ Wirtualne Prywatne Sieci tego typu, zapewniają Tobie oraz Twoim danym, niczym innym niezastąpioną ochronę w trakcie przeprowadzanej przez Ciebie wizytacji, czyli poruszania się po cyfrowych pomieszczeniach, zakamarkach ogólnoświatowego i wszechstronnie dostępnego Internetu.

W cyberprzestrzeni ciągle aż roi się od hakerów, a także zarazem braku: jasno sprecyzowanych przepisów, tak bardzo potrzebnych do ochrony przeciętnego użytkownika.

******************************
Pamiętaj, że wszystkie [b] Sieci internetowej VPN [/b] zezwalają na anonimowo przeglądać Internet z dowolnie wybranego przez Ciebie miejsca na Ziemi, gdzie tylko dusza zapragnie oraz gdzie masz pełny dostęp do infrastruktury IT i najnowocześniejszych bezpiecznych rozwiązań technologicznych.

Sprawdź naszą ofertę VPN: VPN