VPN – czyli jak zachować anonimowość w sieci?

VPN

VPN (ang. Virtual Private Network) to nic innego jak prosta usługa, która pozwala na zachowanie anonimowości w sieci i zwiększenie bezpieczeństwa w czasie surfowania. Liczni dostawcy oferują połączenia z siecią przez serwery na różnych kontynentach. Warto bliżej przyjrzeć się ich ofertom, zarówno darmowym, jak i płatnym oraz wybrać najdogodniejsze rozwiązanie.

VPN pozwala ukryć się przed plikami śledzącymi, zagrożeniami, wirusami, a także dostawcą Internetu. Użytkownicy często twierdzą, że nie mają nic do ukrycia, więc taki poziom zabezpieczeń jest zbędny. Warto pamiętać, że udostępnianie swojej lokalizacji i innych danych wrażliwych może prowadzić do poważnych problemów. Zasad bezpieczeństwa nigdy nie powinno się lekceważyć.

Czym może grozić zaniedbanie zabezpieczeń w sieci?

Doskonałym przykładem konsekwencji zaniedbania tematyki VPN jest znany streamer Bugha. Znany gracz Fortnite został zaskoczony we własnym domu przez antyterrorystów, którzy zareagowali na anonimowe zgłoszenie o przestępcy wymachującym bronią. A wszystko to przez niezachowanie środków ostrożności.

Drugim głośnym przypadkiem konsekwencji braku VPN jest afera Cambridge Analytica, która zebrała wrażliwe dane ponad 50 milionów amerykańskich i brytyjskich obywateli. Firma zajmowała się profilowaniem użytkowników pod kątem zainteresowań i poglądów politycznych. Przyczyniło się to do wygranej Donalda Trumpa, a także do opracowania kampanii przed referendum dotyczącym Brexitu.

Sposób działania VPN

Schemat jest niezwykle prosty. Podczas łączenia się ze stroną internetową lub usługą, komputer podaje swój oryginalny adres IP, który uzyskuje bezpośrednio od swojego dostawcy usług internetowych (np. Play, Orange czy UPC). W ten sposób użytkownik może być latwo zidentyfikowany i namierzony. Aktywność internauty jest szczegółowo zapisywana, co pozwala w późniejszym czasie odtworzyć każdy ruch w sieci.

Dzięki usłudze VPN komputer nie łączy się bezpośrednio z dostawcą Internetu, a z wybranym serwerem usługodawcy, który nadaje mu zupełnie nowy adres IP. Pozwala to na zachowanie anonimowości i ukrycie swoich działań w sieci przed całym światem. VPN jest dodatkowo wzbogacone o mechanizmy blokujące reklamy, złośliwe oprogramowanie oraz aplikacje śledzące.

W tym miejscu warto wspomnieć, że tryb incognito w przeglądarce nie jest tym samym co VPN. Incognito nie zapisuje ciasteczek i historii przeglądania stron, ale oznacza to tylko tyle, że na danym urządzeniu nie będzie śladów po czynnościach wykonanych przez internautę. Wszystkie ruchy zostaną natomiast zapisane w sieci, gdzie wciąż zapewniony będzie do nich prosty dostęp.

Chcesz zachować anonimowość w sieci jednocześnie zapewniając sobie wyższy poziom bezpieczeństwa? Sprawdź naszą ofertę na serwery VPN. A w przypadku dodatkowych pytań zawiązanych z serwerami VPN zapraszamy do kontaktu z nami.